ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی

بدون تردید یکی از مشهورترین و شناخته شده ترین ماساژهای غربی، ماساژ سوئدی است که از آن به عنوان ماساژ پایه بسیاری از ماساژها از جمله ماساژ ورزشی، ماساژ آروماتراپی، ماساژ بافت عمیق و … نام می برند. این مدل ماساژ برای افرادی که اولین مرتبه قصد ماساژ درمانی دارند، گزینه ایده آلی خواهد بود؛ زیرا ماساژور در مدت زمان 50 تا 90 دقیقه به آزاد کردن عضلات تنگ بدن، تحریک گردش خون، از بین بردن درد و … اقدام می کند و در نهایت به تقویت قلب و کاهش تنش های عصبی منجر خواهد شد.

اگر به دنبال ماساژ درمانی به شیوه غربی هستید تا کل بدنتان را آرام کنید، می توانید از ماساژ سوئدی استفاده کنید تا برخلاف ماساژهای آسیایی که بیشتر بر روی کانال های انرژی بدن تمرکز دارند، اسپاسم های عضلانی و تنش های عصبی را از بین ببرید. در اینجا تلاش خواهیم کرد تا به معرفی ماساژ درمانی سوئدی، چگونگی انجام و فواید آن بپردازیم؛ بنابراین پیشنهاد می کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

برای تجربه لذت بخش ماساژ سوئدی در بهترین سالن ماساژ ایران همین حالا می توانید اقدام کنید :

ماساژ سوئدی چیست؟

امروزه از انواع روش ها برای ماساژ بدن در سراسر جهان استفاده می کنند که هر یک از مراحل و شیوه های خاصی برای رسیدن به هدفی مشخص بهره می برند. ماساژ سوئدی یکی از پرکاربردترین و معروف ترین ماساژهای غربی به شمار می آید که در آن از تکنیک های منحصر به فردی برای از بین بردن اسپاسم های عضلانی، تنش های عصبی، پرورش عضلات و اندام، هدایت خون به قلب و … استفاده خواهد شد.

ماساژ سوئدی با نام «پزشکی ژیمناستیک» توسط فیزیولوژیست سوئدی، هنریک لینگ (۱۷۷۶- ۱۸۳۹) بر پایه آناتومی و فیزیولوژی بدن ابداع شده است که حرکات این مدل ماساژ در دانشگاه استکهلم ثبت شده است و در حال حاضر بسیاری از ماساژورها از حرکات این مدل ماساژ در ماساژ ورزشی، ماساژ بافت عمیق و ماساژ آروماتراپی بهره می برند؛ از این رو اگر به دنبال آرامش عمومی بدن هستید، بدون شک ماساژ سوئدی گزینه مطلوبی خواهد بود.

تکنیک های اصلی ماساژ درمانی سوئدی

درمانگر برای شروع ماساژ سوئدی باید در گام اول، پوست را با روغن ماساژ چرب کرده و حرکات و تکنیک های ابتدایی ماساژ سنتی سوئدی از قبیل فلوراژ، پتریساژ، مالش، ضربه‌ زدن و ارتعاش را بر بدن اجرا کند. انجام این حرکات سبب گرم شدن بافت عضلانی شده و تنش را از بدن آزاد می کنند و به مرور زمان گره های عضلانی یا بافت های چسبیده (چسبندگی) را از بین می برند. درمانگر قبل از شروع تکنیک های این ماساژ باید از هرگونه آسیب احتمالی در بدن و شرایط جسمانی فرد مانند توده ‌ها یا دردهای موضعی، آلرژی یا حساسیت ‌های پوستی و وضعیت ‌هایی مانند حاملگی مطلع شود تا به هنگام ماساژ مراقبت این موارد باشد. ماساژور وضعیت خوابیدگی و دراز کشیدن روی میز (طاق باز یا دمر) و نحوه استفاده از حوله را به فرد آموزش می دهد تا شرایط انجام حرکات ماساژ درمانی سوئدی فراهم شود.

فشار وارده در ماساژ سوئدی با توجه به شیوه شخصی ماساژور و انتظار شخص از ماساژ، می تواند کم یا زیاد باشد که اغلب افراد به مدت 50 تا 60 دقیقه تحت ماساژ درمانی سوئدی یا ماساژ عمقی عضلات قرار می گیرند اما اگر مدت زمان ماساژ به 75 تا 90 دقیقه افزایش یابد، نتیجه مطلوب تری به دست خواهد آمد.

به طور کلی تکنیک های اصلی و شیوه ماساژ سنتی سوئدی در مراحل زیر خلاصه می شوند:

 • افلوراژ: مالش های طولانی با کف دو دست
 • فشار: شل شدن عضلات بدن و افزایش گردش خون
 • ضربه: اعمال ضربه با کف دست و انگشتان برای رفع تنش و تحریک عضلات بدن
 • لرزش: اعمال لرزش با دست یا دستگاه به صورت حرکات سریع برای شل و آرام شدن عضلات بدن
 • اصطکاک: اعمال فشار سریع به صورت حرکت دایره ای برای از بین بردن گره های عضلانی
 • کشش: در صورت نیاز، خم شدن یا کشش برای استراحت مفاصل

قیمت ماساژ سوئدی

ماساژ درمانی سوئدی چگونه انجام می شود؟

بسیاری از افراد این سوال را در ذهن دارند که ماساژ سوئدی چگونه انجام می شود؟ از تکنیک های این روش در چه مراحلی استفاده می شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در این شیوه ماساژ از روغن های گیاهی یا کرم های مخصوص ماساژ استفاده می شود و در طول ماساژ، از حرکات فشاری، کششی، لرزشی، اعمال فشار به صورت چرخشی، زیگزاگی و ضربه ای برای افزایش اکسیژن خون و دفع سم ها از عضلات به طرف قلب استفاده خواهد شد. به طور کلی مراحل انجام ماساژ سوئدی به شرح زیر است:

مرحله اول: استفاده از کل سطح کف دست

ابتدا روغن ماساژ را در دستتان گرم کرده و حرکات نسبتا آهسته را با سطح صاف دست ها آغاز کنید و از کمر به طرف بالا و قسمت پشت تا گردن به صورت پایدار و محکم بکشید. سپس ماساژ را به مدت 5 تا 10 دقیقه با حرکات دایره ای چرخشی با فشار آرام تر به قسمت پایین کمر ادامه دهید.

مرحله دوم: استفاده از پاشنه دست

حرکت دایره ای را با دو دست در قسمت کمر با فشار بیشتر آغاز کرده و حرکت دایره ای ابتدا به طرف بیرون سپس به طرف بالا و بازگشت به مرکز را انجام داده و به آرامی به سمت بالای پشت حرکت کنید.

مرحله سوم: استفاده از انگشتان دست

در این مرحله باید در برابر پهلو فرد ایستاده و با حرکت آپارتمانی (یک دست روی دست دیگر)، انگشتتان را فشار دهید و سپس به طرف ستون فقرات کمر بکشید. سپس به مدت 5 دقیقه حرکت را در قسمت پایین تر کمر شروع و به تدریج به قسمت بالایی پشت حرکت کنید.

مرحله چهارم: استفاده از انگشت شست

در اینجا باید فشار عمیق و پایدار را با استفاده از انگشت شست تا تمام طول عضلات سوسیس شکل دو طرف ستون فقرات اعمال کرده و برای مناطقی چون گردن و غده ها، فشار را کاهش دهید. سپس مراحل 1 تا 3 را مجددا انجام دهید.

مرحله پنجم: مالش با استفاده از تقویت انگشت وسط

در این مرحله باید حرکت عمیق در دو طرف ستون فقرات را از بخش پایین ستون فقرات آغاز کرده و تا بالا ادامه دهید. چنانچه در بیش از یک نقطه احساس درد کردید، پیشنهاد می کنیم در هر نقطه بیش از 5 مرتبه مالش انجام دهید.

مرحله ششم: استفاده از بازو

اعمال فشارهای محکم به طرف پایین در این مرحله انجام می شود که دست تا نزدیک سر، دقیقا تا زیر استخوان های کتف به تعداد 6 مرتبه حرکت می کند.

مرحله هفتم: پایان ماساژ

در انتها باید حرکت های ماساژ با انگشتان دست در مرحله 3 را انجام داده و سپس مانند مرحله 2 با پاشنه دست حرکت را انجام دهید. سپس مانند تکنیک شماره 1 با تمام دست ها به حرکت ماساژ اقدام کرده تا ماساژ سوئدی به پایان برسد.

این نکته را در نظر داشته باشید که ماساژ سوئدی اثر سم زدایی در بدن دارد؛ از این رو افراد باید پس از ماساژ، مقدار زیادی آب بنوشند و از مصرف کافئین، نیکوتین و الکل برای 24 ساعت بعد ماساژ اجتناب کنند. همچنین انجام ورزش های سنگین به مدت 24 ساعت پس از ماساژ توصیه نمی شود؛ زیرا بدن باید استراحت کند تا نتیجه مطلوبی از ماساژ به دست آید. این ماساژ برای افرادی که از دیسک کمر، دیسک گردن، آرتروز، پوکی استخوان، سرطان رنج می برند و افراد مسن و خانم های باردار ممنوع است.

برای تجربه لذت بخش ماساژ سوئدی در بهترین سالن ماساژ ایران همین حالا می توانید اقدام کنید :

فواید ماساژ سوئدی و اثرات منحصر به فرد آن

ماساژ درمانی سوئدی از بهترین ماساژها در زمینه آرامش عمومی به حساب می آید که یک جلسه استاندارد آن، حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد و بر روی میز ماساژ نرم در محیطی آرام انجام خواهد شد. این مدل ماساژ، اثرات و فواید منحصر به فردی بر بدن انسان دارد که از مهمترین آن ها، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش گردش خون و تقویت قلب
 • افزایش آرامش بدن
 • تسکین درد مزمن در مفصل ها و درد در اثر آسیب های ورزشی یا آرتروز
 • کاهش افسردگی و استرس در اثر کاهش ضربان قلب، انسولین و کلسترول بدن
 • آزاد کردن عضلات تنگ بدن
 • درمان مشکلاتی از قبیل تب، عفونت، التهاب و پوکی استخوان

نکات مهم پیش از آغاز ماساژ سوئدی

اگر به دنبال افزایش آرامش و تسکین دردهای عضلانی هستید و می خواهید از تکنیک های ماساژ سوئدی استفاده کنید، توصیه می کنیم به نکات مهم پیش از آغاز ماساژ دادن توجه کنید:

 • ایجاد محیطی گرم، آرام و راحت برای انجام ماساژ
 • تهیه سطح ثابت برای ماساژ مانند تخت، میز ماساژ و تشک راحتی
 • تهیه روغن ماساژ، روغن بچه یا کرم های مخصوص ماساژ
 • استفاده از چندین حوله برای دراز کشیدن و پوشاندن بدن
 • استفاده از بالش ها یا کوسن ها هنگام ماساژ
 • پرهیز از اعمال فشار مستقیم بر روی قسمت های استخوانی بدن
 • اجتناب از ماساژ پوست های آسیب دیده، جوش دار و …
 • ریختن روغن ماساژ بر روی دست ها و مالش بدن (نگه داشتن همیشه یک دست بر روی شخص)
 • توجه به علائم قرمز کمردرد در هنگام ماساژ
 • پوشاندن قسمت هایی از بدن با حوله گرم

در حال حاضر ماساژ سوئدی و ماساژ عمقی عضلات در بسیاری از مراکز آب درمانی استفاده می شود تا افراد به به نتیجه ایده آل یعنی آرامش کل بدن، افزایش گردش خون، تقویت قلب، تسکین درد و … دست پیدا کنند.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا