ماساژ تایلندی

در سراسر کشور تایلند، مکان هایی برای ماساژ وجود دارد که ماساژ سنتی تایلندی، این هنر باستانی را به منظور حفظ سلامت و تسکین درد انجام می دهند. در حال حاضر تکنیک های ماساژ تایلندی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع ماساژ تایلندی نوعی مهارت دستی است که با استفاده از کشش مثبت و فشار ملایم در مسیر خطوط انرژی بدن انجام می شود. تکنیک های مورد استفاده در این مدل ماساژ با آن چیزی که مردم غرب به آن عادت دارند، کاملا متفاوت می باشد؛ زیرا برخلاف ماساژ هایی چون ماساژ سوئدی، ماساژ شیاتسو، ماساژ روسی و …، ماساژ گیرنده باید بر روی زمین دراز کشیده و فعالانه در ماساژ شرکت کند تا نتیجه ایده آل حاصل شود.

بنابراین اگر به دنبال ماساژ درمانی تایلندی هستید تا به کاهش استرس و تسکین دردهای مزمن بدن خود کمک کنید، می توانید با مراجعه به مراکز تخصصی ماساژ از خدمات آن ها بهره ببرید. در اینجا تلاش خواهیم کرد تا به معرفی ماساژ سنتی تایلندی، شیوه انجام، فواید و موارد منع آن بپردازیم؛ بنابراین پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

برای تجربه لذت بخش ماساژ تایلندی در بهترین سالن ماساژ ایران همین حالا می توانید اقدام کنید :

 

ویدئوی ماساژ تایلندی

 

ماساژ تایلندی چیست؟

ماساژ درمانی تایلندی در واقع یک نوع مهارت دستی محسوب می شود که با استفاده از کشش مثبت و فشار ملایم در مسیر و امتداد خطوط انرژی بدن انجام می شود. در حقیقت این مدل ماساژ، ترکیبی از حرکات یوگا و فشار ملایم است که فواید بسیاری دارد و برای آرام کردن کل بدن گزینه ایده آلی خواهد بود. این سبک درمان، روشی باستانی است که از کشور هندوستان نشات گرفته و قدمت آن به 2500  تا 7000 سال قبل بر‌می‌گردد. تکنیک های ماساژ سنتی تایلندی در مقایسه با سایر روش های ماساژ درمانی متفاوت بوده و برخلاف آن ها که فرد به صورت انفعالی بر روی تخت دراز می کشد تا ماساژ انجام شود، ماساژ گیرنده باید بر روی زمین و حصیر دراز کشیده و فعالانه در انجام صحیح و اصولی ماساژ با ماسور همکاری کند؛ از این رو اگر به دنبال کاهش استرس و اضطراب، بهبود انرژی بدن و آسیب های ورزشی هستید، ماساژ تایلندی به شما در رسیدن به هدفتان کمک شایانی خواهد کرد.

ماساژ تایلندی چگونه انجام می شود؟

در این مدل ماساژ، مشتری معمولا روی زمین دراز می کشد و درمانگر یا ماساژور به بدن فرد کشش می دهد. در این لحظه ماسور ممکن است از دست ها، پاها، زانوها و … برای کمک به ماساژ بدن ماساژ گیرنده در موقعیت های مختلف استفاده کند که نباید با درد و ناراحتی همراه شود. ماساژ سنتی تایلندی در واقع شامل اعمال فشار به نقاط خاصی از بدن برای باز کردن کانال های انرژی می باشد تا سبب بهبود وضعیت کلی بدن شود.

برای انجام ماساژ سنتی تایلندی به 60 دقیقه تا 120 دقیقه زمان نیاز است و ماساژ گیرنده بهتر است، لباس های گشاد و راحت بپوشد و از خوردن غذاهای سنگین قبل از ماساژ اجتناب کند. در ادامه تکنیک های مورد استفاده در ماساژ سنتی تایلند را بیان خواهیم کرد:

 • اعمال فشار ملایم به کمک دست ها و پاها
 • استفاده از حرکات کششی و جنبش های کنش پذیر متنوع

انجام این دو تکنیک باید توسط ماسور آموزش دیده در محیطی آرام انجام شود تا بدن به مرور زمان شروع به باز شدن کرده و ذهن مشتری به آرامی هوشیار شود. در این مدل ماساژ از حرکات یوگا برای باز و بسته شدن مفاصل استفاده می شود تا کلیه اعضای بدن مانند ماهیچه، رگ ها، پوست بدن و … به آرامش ذهنی دست پیدا کنند. ماساژ درمانی تایلندی در واقع تلفیقی از روانشناسی، مذهب و هنر است که در آن یک ماساژور حرفه ای، نیرو و انرژی مثبت خود را با حرکات متنوع به ماساژ گیرنده منتقل می کند تا فرد پس از اتمام ماساژ، احساس خوشایند آرامش، نشاط و شادابی را تجربه کند.

ماساژ تایلندی برای تعادل خطوط دوازده گانه و نامحسوس انرژی قلب که به صورت نامرئی حدود دو انگشت با سطح پوست فاصله دارند، گزینه مطلوبی خواهد بود. خطوط انرژی در تمام نقاط بدن پراکنده بوده و رسیدن به تعادل این خطوط سبب تندرستی و سلامتی انسان می شود. تکنیک های ماساژ سنتی تایلندی باعث می شود تا انرژی حبس شده در کانال ها شناسایی و آزاد شود و در نتیجه تعادل و بهبودی حاصل گردد.

لازم به ذکر است که در ماساژ درمانی تایلندی برخلاف سایر ماساژهای غربی که با ضربه متوالی روی بدن بدون پوشش انجام می شود، ماساژور ماساژ را روی لباس با فشار ملایم و کشش آرام ماهیچه های بدن انجام می دهد که معمولا تا چند روز پس از ماساژ با درد همراه خواهد بود که امری طبیعی است.

 

ماساژ تایلندی
ماساژ تایلندی دنیزماساژ

فواید ماساژ تایلندی

تمام روش های درمانی ماساژ با هدف کاهش تنش های عضلانی، استرس و تسکین درد انجام می شوند؛ زیرا ماساژ با بهبود گردش خون و افزایش انرژی، می تواند سیستم عصبی را آرام کرده و حال عمومی ماساژ گیرنده را بهبود ببخشد. ماساژ سنتی تایلندی از جمله روش های درمانی محسوب می شود که اثرات درمانی منحصر به فردی بر روی بدن فرد دارد. از فواید ماساژ تایلندی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش انعطاف پذیری فرد (بهبود دامنه حرکت)
 • تنظیم ساختار اسکلتی بدن
 • برطرف کننده مشکلات جسمی
 • کاهش کمردرد
 • بهبود حال روحی و عمومی فرد
 • کاهش استرس، اضطراب و درمان افسردگی
 • درمان میگرن و سردردهای مزمن
 • درمان آرتروز
 • توانبخشی پس از سکته مغزی
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن
 • بهبود گردش خون

عوارض جانبی و خطرات ماساژ تایلندی

همه تکنیک ها و روش های درمانی دارای محدودیت هایی هستند که ماساژ سنتی تایلندی نیز از این قاعده مستثنی نیست. با توجه به تاثیر مستقیم ماساژ تایلندی بر روی سیستم گردش خون، افراد با مشکلات سلامتی زیر باید قبل از انجام ماساژ با پزشک یا درمانگر متخصص مشورت کنند:

 • افراد با فشار خون بالا
 • افراد مبتلا به دیابت
 • افرادی با بیماری های قلبی
 • بیماری عروق کرونری
 • بیماری های عصبی مرتبط با نخاع
 • پوکی استخوان
 • خانم های باردار
 • افراد مبتلا به سرطان

ماساژور، شدت و فشار ماساژ را با وضعیت مشتری تغییر خواهد داد اما افرادی که جراحت بر روی بدن دارند، نباید از ماساژ سنتی تایلندی استفاده کنند؛ زیرا شدن فیزیکی این روش ماساژ در کمترین حالت ممکن نیز، می تواند منجر به مشکلات سلامتی شده یا میزان آسیب را افزایش دهد؛ بنابراین اگر با هر کدام از مشکلات ذکر شده دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است از گرفتن ماساژ تایلندی اجتناب کنید.

چه نکات مهمی را باید در ماساژ درمانی تایلندی رعایت کرد؟

ماساژ سنتی تایلندی ترکیبی از یوگا و فشار است که برای افراد با سفتی ماهیچه و ورم مفاصل گزینه ایده آلی خواهد بود. برای انجام این ماساژ، ماساژ گیرنده و ماساژور باید به نکات مهمی توجه کنند که برخی از این نکات به شرح زیر هستند:

 • برای گرفتن ماساژ، بهتر است لباس گشاد و راحت بپوشید؛ زیرا این مدل ماساژ برخلاف سایر ماساژهای درمانی با لباس و بر روی حصیر روی زمین انجام می شود.
 • اگر اولین مرتبه است که قصد دارید از ماساژ سنتی تایلندی استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم حداقل 10 دقیقه زودتر از موعد مقرر در محل حاضر شوید تا لباس هایتان را عوض کرده و فرم های لازم را تکمیل کنید.
 • قبل از ماساژ غذای سنگین نخورید.
 • ماساژ گیرنده باید قبل از شروع ماساژ، تمام سابقه پزشکی خود را به ماسور اطلاع دهد.
 • ماساژور باید میزان فشار و کشش را در طول ماساژ تایلندی تنظیم کند تا به درد و ناراحتی ناشی از فشار اضافی و نامناسب منجر نشود.
 • در حین ماساژ، هر لحظه احساس ناراحتی کردید، حتما به ماساژور اطلاع دهید.
 • ماساژ دهنده باید در نظر داشته باشد که ماساژ را روی استخوان شکسته، نقاط کبود بدن، نواحی متورم پوست، زخم های بهبود نیافته، جوش ها و غدد پوستی انجام ندهد.

برای تجربه لذت بخش ماساژ تایلندی در بهترین سالن ماساژ ایران همین حالا می توانید اقدام کنید :

جمع بندی

اگر به دنبال درمان دردهای ناشی از ورزش یا آرتروز هستید و قصد دارید عضلات خشک و سفت خود را با نوعی ماساژ متفاوت، کمی منعطف کنید، بدون تردید ماساژ سنتی تایلندی بهترین انتخاب خواهد بود. البته باید بدانید که بدن شما شرایط گرفتن این نوع ماساژ را دارد یا خیر؟ بنابراین قبل از ماساژ با پزشک و درمانگر متخصص ماساژ در این زمینه مشورت کنید؛ زیرا این نوع ماساژ، می تواند بر روی دستگاه گردش خون و دستگاه عصبی بدن اثر بگذارد و اندام داخلی بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

امروزه مراکز تخصصی ماساژ، خدمات ماساژ سنتی تایلندی را به متقاضیان ارائه می دهند که بدین منظور از متخصص حرفه ای ماساژ تایلندی که از آناتومی بدن انسان درک خوبی دارد و با نحوه تحریک عصب ها و ماهیچه های بدن با ماساژ آشنا می باشد، استفاده می کنند؛ بنابراین اگر به دنبال دریافت خدمات ماساژ تایلندی هستید، می توانید پس از مشورت با پزشک به این مراکز مراجعه کنید.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا